У православних християн сьогодні день святого Олекси

У православних християн сьогодні день святого Олекси

За народним повір’ям, молитвами семи праведників стоїть світ. Одним із таких праведників і був свого часу святий Олексій – чоловік Божий. Жив він на межі ІV-V століть, був  римляном, належав до знаного та багатого роду.

Батько-сенатор знайшов йому заможну наречену й Олексія одружили. Але юнак, віддавши молодій дружині обручку, пішов з дому. Сімнадцять років мандрував він світом – жив у Сирії, Туреччині. Ходив у лахмітті, жебракував. Єдиною його справою була полум’яна молитва до Бога. Після того він прибув до Риму й оселився в батьківському будинку. Рідні його не впізнали, сприйняли за жебрака, але дозволили залишитися. Відтоді Олексій жив під сходами в невеличкій комірчині. Їв недоїдки, терпів приниження від слуг (на одній із західних ікон зображено, як служниці виливають помиї на Олексія). Молився, ходив до храму, чудес не творив. Так минуло ще сімнадцять років, а потім він помер.

Вже по його смерті виявилося, що Олексій був людиною святого життя, або, кажучи по-простому, чоловіком Божим. Цього святого вшановували здавна як на Заході, так і на Сході, зокрема і в Україні. Це видно з того, з якою шаною і християнською любов’ю українці приймали в себе бідних подорожніх, нужденних і просто жебраків, яких так і називали – Божими людьми. Попри те, що храмів на честь Олексія в Україні майже не було, зате надзвичайно популярним було саме ім’я. А ще, саме з Олекси, як вважали українці, починалася справжня весна.

Цього дня селяни святково вбиралися, вітали одне одного з весною й теплом. Працювати на Олексу заборонялося, аби «не прогнівити весну». Виняток був лише для пасічників, які виносили цього дня вулики. Вшановували святого Олексу й українські рибалки, які щиро вірили, що «хто не почитає святого Олексія – чоловіка Божого, тому риба на руку не піде». На честь Олекси, що мандрував по світах і спізнав нелегкого життя, українцями складено чимало переказів і пісень. Мощі святого знаходяться нині під головним престолом базиліки святих Боніфація і Олексія на Авентинському пагорбі в Римі.КоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ