У Музеї народної архітектури завершують комплексну реставрацію лемківської хати

Львів береже свої традиції та відновлює музейні експонати. Зараз в Музеї народної архітектури та побуту триває реставрація лемківської хати. Загалом протягом цього року Музей планує відреставрувати 9 об’єктів, 3 з яких за кошти бюджету розвитку, інші – за власні кошти Музею та меценатів. Про це повідомляє прес-служба ЛМР.

 

Хата майже сторічної давності (1920 р.) із с. Зарічево (Перечинський район Закарпатська область) була одним з перших об’єктів у секторі Лемківщина і потрапила до Музею ще у 1972 році. Реставрація тривала кілька років, оскільки потрібно було вникати в особливості роботи із такими матеріалами, як бук, глина, солома, а також обов’язково дотримуватися давніх технологій будівництва, характерних і для лемків зокрема.  На тривалість процесу значно вплинула і велика площа об’єкта, який є типовим зразком довгої хати із житловим і господарськими приміщеннями, розташованими під одним дахом.

 

На сьогодні зовнішні роботи практично завершені: дах прошитий соломою, букові стіни замазані глиною. Своєї черги чекає лише облаштування внутрішньої експозиції із дотриманням канонів лемківського житла.

 

Своєю невеличкою перемогою співробітники Музею вважають реконструкцію печі з напівкурної хати, яка прикрашатиме інтер’єр. Її відтворенню передували тривалі роботи з архівними матеріалами, кресленнями, науковою літературою, консультації з фахівцями, а також експедиційні пошуки ще діючих аналогів.

 

Піч у цій хаті до реставрації була муляжем, проте згодом музейники вирішили відтворити не тільки її зовнішній вигляд, але й зробити її функціональною. Відтак, працівники музею упевнені, що вже у недалекому майбутньому можна буде продемонструвати, як колись працювала піч у напівкурних хатах.

 

Реставраційні роботи проводяться ще на чотирьох об’єктах Музею: завершальний етап із встановленням вітрових дошок та ринв на гончарні 1930-х років із Львівщини, відновлення бойківської хати із с. Пилипець, реставрація ґонтового покриття даху церкви із с. Тисовець Сколівського району та даху школи із с. Бусовисько Старосамбірського районуКоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ