МОВНЕ ПИТАННЯ. Новий закон про державну мову – думки експертів

МОВНЕ ПИТАННЯ. Новий закон про державну мову – думки експертів

У Верховні Раді України зареєстрували Законопроект про державну мову. Це викликало низку суперечок як у сесійній залі народних обранців, так і в суспільстві.
Про зміни до Конституції, альтернативні думки з цього приводу, які реальні новації чекають на українців – ведуча програми “Політична шахівниця” на ТРК Львів Зоряна Тивін запитала в експертів: Романа Матиса – засновника громадської ініціативи «І так поймут», Олександра Антонюка – політичного експерта , працівника апарату ВРУ та Дмитра Гудими – доцента юридичного факультету ЛНУ і. І. Франка, адвоката


БезымянншгыйЗОРЯНА ТИВІН: Отож, ж чого все ж таки розпочалося запровадження цього законопроекту ?

РОМАН МАТИС: В процесі розгляду справи, отримавши підтримку від міністра Євгена Нищука, при міністерстві культури було створено координаційну раду з питань функціонування української мови, а при ній – робочу групу з написання нового мовного закону. Це була ініціатива громади та мовних експертів. Коли був опрацьований основний текст закону, до його розробки долучилися депутати з різних фракцій. Варіант закону який зараз є І був зареєстрований під номером № 56/60 . Але деякі депутати вирішили вчинити по-іншому і зареєстрували свій законопроект.

 

ЗОРЯНА ТИВІН: А чим ці законопроекти відрізняються ?Безымягнненный

ДМИТРО ГУДИМА: В ситуації, коли є декілька законопроектів, іти шляхом голосування за один – неможливо. Один повинен вибиратись за основу і бути доопрацьованим . Законопроект № 56/60 виписаний дуже фахово, хоча, звичайно, є певні тонкощі, які потребують деяких змін. Та загалом те , що зроблено авторами законопроекту № 56/60, заслуговує на повагу. І в подальшому він все таки, мабуть, буде взятий за основу. Просто інші законопроекти торкаються багато інших суспільних сфер.

 

ЗОРЯНА ТИВІН: Як знайти компроміс в цій ситуації ?Безымягннный

ОЛЕКСАНДР АНТОНЮК: Насправді, те, що є три законопроекти, не так вже й страшно. Та питання дуже актуальне: закон дуже важливий для держави та суспільства, і однозначно, буде дискусія. Закони торкаються багато інших секторів і потребують змін.

РОМАН МАТИС: В суспільстві будуть ще багато “за” і “проти”. І все таки, хоча багато обурювалися, прийняли більш-менш компромісний варіант . Тож результати від того є, і озиратися на те, що хтось проти, не варто.

 

гЗОРЯНА ТИВІН: Чи достатньо буде одного закону, щоб він справді запрацював на практиці ?

ДМИТРО ГУДИМА: Не завжди прийняття закону гарантує його належне функціонування та виконання з боку суспільства. Тут дуже важливо, як це питання буде висвітлювати преса , наскільки журналісти будуть правильно висвітлювати зміст цього законопроекту і показувати, що загроз для національних меншин немає. Тож головна проблема: наскільки ЗМІ будуть правильно доносити ті положення, які пропонують розробники законопроекту . Щоб вирішити цю проблему в суспільстві, одного закону мало. Потрібно, щоб люди сприймали ці положення. А це буде залежати від того, як їх до цього підготують. Як їм пояснять в чому користь і переваги цього проекту, і те, що він не нестиме ніякої школи для тих людей, які не говорять українською мовою. І зараз є всі чинники, щоб цей закон функціонував.

ОЛЕКСАНДР АНТОНЮК: Справді, якщо сам закон не буде політизуватися, а він, на жаль, буде політизуватися, то цей документ буде “проходити” дуже важко. І завжди буде кампанія “проти”.

 

Опублікувала ІННА ТУЧАК


КоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ