Шведи зробили акумулятор із троянди

Шведські дослідники сформували дроти всередині троянди і зробили з неї пристрій, що запасає енергію. Про це повідомляє naked-science.

 

“Першу свою “рослину-кіборга” Магнус Йонссон (Magnus Jonsson) і його колеги з Лінчепінгського університету отримали ще в 2015 р. Тоді їм вдалося знайти рідкий полімер, досить добре проводить струм, хімічно інертний і нетоксичний для рослини, не забиває “судини” його ксилеми”, – зазначається в публікації.

 

Таким варіантом виявився PEDOT (полі-3,4-етілендіокситіофен): вчені дозволили стеблу троянди поглинути його і сформувати «дроти». У статті, яка вийшла тоді в журналі Science Advances, Йонссон з співавторами розповіли, що до квітки були підключені дроти і затвор, які перетворили його на транзистор.

Нова робота шведських вчених опублікована в журналі PNAS, у ній автори вперше демонструють «рослину-кіборга» з потенційно корисним застосуванням. Їм вдалося вдосконалити розчин PEDOT, домігшись того, щоб рідкий провідник розподілявся по всій рослині, а не залишався тільки в певних ділянках стебла. Крім того, новий полімер (ETE-S) демонструє на порядки більш високу електропровідність.

Вивчивши його розподіл, вчені помітили, що ETE-S накопичується в просторі між стінками і мембранами рослинних клітин. Це дозволило їм розглядати «дроти» ETE-S як електроди, а тканини самої рослини – як розчин електроліту між ними. Квітка троянди, що увібрала в себе провідний полімер, підключався до мініатюрним іоністор і перетворювався в ефективний накопичувач енергії. «Ми могли перезаряджати троянду сотні разів без втрати продуктивності», – повідомляють автори.

 

За їх словами, енергії у такому квітці цілком достатньо для того, щоб живити, скажімо, польові сенсори для моніторингу навколишнього середовища. Втім, перш ніж це стане можливим, Йонссону і його колегам ще доведеться показати, що вся система працює в живій, а не зрізаній рослині, і не надто шкодить їй.



Коментарі



Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *



СХОЖІ НОВИНИ



9:35, вівторок, 13 березня 2018  |  Переглядів:   |  Коментарів: 0
9:32, вівторок, 13 березня 2018  |  Переглядів:   |  Коментарів: 0
11:34, четвер, 8 березня 2018  |  Переглядів:   |  Коментарів: 0