День безпечного Інтернету: які загрози та як вберегтися?

День безпечного Інтернету: які загрози та як вберегтися?
День безпечного Інтернету (Saferіnternetday) прогресивне людство відзначає в другий вівторок лютого. Цю традицію запровадили в Європі в 2004 році, бо питання інформаційної безпеки виявилися актуальними для різних країн світу. В тому, щоб зробити Інтернет чистішим і безпечнішим, без хакерів, терористів, спаму зацікавлений будь-який інтернет-користувач. Адже за статистикою, кожний шостий житель Землі регулярно працює у Всесвітній мережі. Сьогодні електронною павутиною користується кожен п’ятий українець.

 

Технічний аспект та  культура користувача

«Існує реальна всесвітня проблема. Ми чуємо про хакерські атаки на установи, банки тощо. Ми повинні акцентувати увагу на цій проблемі для широкого кола людей, адже насправді багато людей просто не розуміють тієї небезпеки, яка може бути в Інтернеті», – розповідає Павло Іванович Жежнич, начальник центру інформаційного забезпечення, доктор технічних наук, професор кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності, Інституту гуманітарних та соціальних наук, Національного університету «Львівська політехніка»

 

- Павле Івановичу, розкажіть докладніше, про які саме небезпеки йдеться?

- Найпростіше – це загроза отримати небажані програмні забезпечення, так звані «віруси», які можуть завдати шкоду. А ось набагато серйозніше – витік інформації, взламування банківських рахунків тощо. Наприклад, ситуація, з якою я зустрічався особисто – це вірус,  який кодує всі документи на комп’ютері і людина не має доступу до інформації без проведення спеціальних заходів. Тобто, найбанальніше – це втрата інформації.

 

- Які заходи безпеки існують в Україні?

- Є спеціальні заходи, стандартні для будь-якої країни. Я не можу сказати, що для України існують одні технології і засоби, а, наприклад, для Західної Європи – інші. Перш за все, потрібно не  використовувати небажане програмне забезпечення, особливо, якщо щось скачується в Інтернеті: щоб не підхопити вірус на комп’ютер. По-друге, потрібно дотримуватися правил поведінки в Інтернеті, для прикладу: не відвідувати небажані чи підозрілі сайти, не відкривати в електроній пошті підозрілі файли, тим паче від невідомих людей. Тобто, з однієї сторони є технічні засоби, а з іншої – культура використання Інтернету .

 

В останні роки у віртуальний світ все частіше «заглядають» діти. Не всі дорослі усвідомлюють потенційну загрозу спілкування молодого покоління з електронною машиною. З проблем безпеки дітей в Інтернеті відбуваються міжнародні конференції, у багатьох країнах діють «гарячі телефонні лінії».

 
- Як вберегти дитину від загроз в Інтернеті?
 
- Перш за все – контролювати цей процес з боку батьків,  – розповідає Павло Жежнич. –  Тобто, не можна, скажімо, пустити цей процес батькам на “самотік”. Важливо: скільки часу в мережі проводить дитина.  Адже відповідно, чим більше дитина проводить часу – тим більше можливостей потрапити на шахрайство. Друге – це розмова про те, що не можна робити в Інтернеті, для прикладу, відвідувати підозрілі сайти. Потрібно мати культуру користування електронною поштою, не спілкуватися в соціальних мережах із незнайомими людьми, не скачувати програмне забезпечення, яке може містити вірус тощо.
 
- Що можете порадити користувачам Інтернету, аби уникнути сумних наслідків?
 
- Ну, тут є два аспекти: технічний і культура поведінки. Технічний – це те, що потрібно мати встановлену антивірусну програму, використорвувати перевірене програмне забезпечення тощо. Але більшість шахрайств пов’язані із культурою поведінки. Наприклад, прийшов лист невідомо від кого, і там є якісь приєднанні невідомі файли. Краще їх не відкривати, адже там може бути вірус. Другий приклад: коли зараз користувачі Інтернету використовують банківські послуги, наприклад Private 24 – це також вимагає певної культури використання (для прикладу не прив’язувати мобільний телефон для входу в систему).
 

Інтернет: довіряй, але перевіряй

 

hakeruАле якщо біда сталася і ви зіштовхнулися з інтернет-шахраєм? Купували через інтернет, заплатили онлайн, а товару не отримали? Лише на Львівщині – понад 350 таких випадків. Найбільш поширені – це шахрайство у купівлі-продажу і надання послуг з передоплатою (наприклад допомога у виготовленні документів, запрошення на роботу тощо). Про це ми довідалися у Світлани Добровольської, керівника відділу зав’язків з громадськістю ГУМВС України у Львівській області.

 

- Яка категорія людей найчастіше потрапляла під вплив шахраїв? Чому саме вони?

- Це не має значення, потрапляють у “тенети” шахраїв особи різного віку. Як правило – середнього.  Адже вони найбільше користуються послугами Інтернету. Старші люди мало користуються, тому менше стають жертвами шахрайства.

 

- Куди можна звернутися, коли ви стали жертвою Інтернет – шахрайства?

- Якщо у людини виникли якісь підозри, потрібно негайно повідомляти у поліцію, і правоохоронці вживатимуть максимальних заходів аби встановити особу шахраїв і допомогти людині повернути її кошти.

 

- Як можна вберегти себе від інтернет-шахрайства?

- Перш за все, треба бути максимально обережним. Наприклад, якщо ви здійснюєте купівлю через Інтернет, необхідно звернути увагу на ціну: якщо вона нижча, то це вже має викликати підозри. Обов’язково перевіряйте відгуки інших клієнтів про продавця або фірму. А також перевірте звідки ця особа. Аби це не були, так звані, “мешканці” ДНР І ЛНР, зони АТО. Потрібно дізнатися, звідки походить товар. І найголовніше: в жодному разі не давайте передплати.

 

Зазначимо, в Україні в цей день у закладах освіти, бібліотеках, дитячих та молодіжних клубах, громадських та бізнес-організаціях, в медіа та на сторінках соціальних мереж діти та дорослі обговорюють питання безпечної поведінки в Інтернеті, потенційних загроз, випадки порушення прав дитини та механізми їх захисту.

Батьки можуть допомогти створити кращий Інтернет через підтримку відкритого та чесного діалогу з дітьми щодо їх онлайн-життя, через підтримку особистісного розвитку дітей онлайн та допомогу під час виникнення складнощів або проблем, а також через використання позитивних можливостей спільного із дітьми залучення онлайн, – радять фахівці. Вони можуть допомогти реагувати на негатив, залишаючись обізнаними про онлайн-діяльність їхніх дітей (що має відповідати віку), демонструючи власну позитивну онлайн-поведінку та повідомляючи про неналежний або нелегальний контент, який вони бачать.

 

ІННА ТУЧАК

 КоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ