Львівські психологи допомагають налагодити стосунки сім’ям, в яких чоловіки повернулися з АТО

Львівські психологи допомагають налагодити стосунки сім’ям, в яких чоловіки повернулися з АТО

Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій запускає унікальну програму для родин учасників АТО. Проект «Сім’я, яка чекає» покликаний навчити дружин, батьків та дітей учасників АТО тому, як змінюється людина на війні, як спілкуватися з тим, хто отримав травми війни, як знайти порозуміння у родині та допомогти демобілізованому воїну адаптуватися в мирному житті.

 


До участі в проекті набирають одну групу на місяць. Щотижня відбуватимуться заняття із різноманітних тем. Проводитимуть їх психолог Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій, психотерапевти Центру психічного здоров’я при Шпиталі ім. Митрополита А. Шептицького, психотерапевти Центру психічного здоров’я та травм, терапії «Простір надії» при УКУ. Докладніше про цю програму ми довідалися у психолога центру надання послуг учасникам бойових дій Юлії Кунти, яка безпосередньо і проводитиме деякі із тренінгів.
- Пані Юліє, скажіть, будь ласка, як виникла ідея створити таку програму?
– Ідея створити таку програму виникла тоді, коли почали постійно до нас звертатися учасники бойових дій, із тим, що їм стало важко у сімейному подружжі. Оскільки чоловік перебуває у зоні бойових дій, а жінка залишається вдома. Дружина перебуває у постійній напрузі і хвилюванні за чоловіка. Також вона починає виконувати ті функції, які раніше не виконувала (для прикладу: забезпечити сім’ю, дбати про добробут дітей). До війни обоє з подружжя мали інший досвід. Адже в зоні АТО чоловік дбав про безпеку своїх побратимів та виконання тих завдань, які перед ним були. Коли чоловік повертається додому, подружжю потрібен період адаптації, тому, що вони обоє вже звикли жити один без одного. І в той момент, коли подружжя воз’єднується знову, в чоловіка та дружини виникають труднощі у спілкуванні. Вони нам самі розповідають про це. Наприклад, один учасник розповідав сам, що коли він повернувся, то побачив, що його дружина самостійно може робити ті речі, які раніше робив він. В чоловіка виникло відчуття того, що він просто не потрібний. А жінка, справді, у цей період сама багато чого навчилася і багато у чому стала самостійною. Таким чином чоловіка та дружина віддаляються один від одного.
- Скільки людей буде брати участь у цій програмі ?
– Тренінг триматиме щомісячно. На лютий зареєструвалося 20 осіб.
- Наскільки такі заходи є популярними серед містян?
– Ну, з боку психології можу сказати, що тут ми не проводимо сильної психотерапевтичної роботи. Тут ми даємо людям багато інформації та розуміння. Ми їм говоримо про важливість процесу адаптації, важливість факторів, які впливають на адаптацію, як і учасника бойових дій, так і їх дружин. Даємо дружинам розуміння тих ресурсів, які допоможуть впоратися із тими труднощами, що виникають. Також розповідаємо, як використати свій власний досвід для воз’єднання сім’ї. Тобто, ми надаємо більше психологічної та навчальної інформації. І, коли людина вже має багато інформації, розуміння впливу і використання цієї інформації, тоді вона вже знає, що робити і як вчиняти у таких життєвих ситуаціях.
simja2- В чому полягає головна мета цієї програми ?
– Це розвиток гармонійних стосунків та їх вдосконалення у сім’ї після бойових дій. Тобто, це для тих, хто дотичний до цієї теми і мав травму війни у сім’ї. Також пояснення того, який важливий процес адаптації для таких сімей.

 

 

- З якими проблемами найбільше зіштовхуються сім’ї учасників АТО?
– Насамперед, це непорозуміння. За час розлуки вони перестали розуміти один одного, адже мали різні переживання. І тому нам потрібно зараз навчити їх наново спілкуватися один з одним, довіряти один одному.
- Як інші сім’ї можуть долучитися до цієї програми?
– На нашій сторінці у Facebook є інформація про цей проект, і там є реєстраційна позначка різних місяців, де вони можуть долучитися до того місяця, який їм буде зручний. Хто не має електронної бази, можна у телефонному режимі зареєструватися через наших адміністраторів та психологів.
- Що би ви порадили таким сім’ям? Як знову прийняти чоловіка, який повернувся, фактично, з пекла, у сім’ю?
– Треба спілкуватися, і прийняти його таким, як він є, з тим досвідом – це перше, що потрібно. Друге: важливо його підтримувати у всьому, що б це не було.

 

 

Розмовляла ІННА ТУЧАК


КоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ