У Львові презентуватимуть перше видання польськомовної спадщини Івана Франка

У Львові презентуватимуть перше видання польськомовної спадщини Івана Франка

16 вересня о 12.00 у рамках ФОРУМУ ВИДАВЦІВ У ЛЬВОВІ відбудеться ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПЕРШОГО ВИДАННЯ польськомовних статей Івана Франка під назвою «IWAN FRANKO. SZKICE O LITERATURZE»,  виданого до 160-річчя його народження і 100-ліття смерті у Віденській кав’ярні (пр. Свободи, 12).

Іван Франко, один з найвідоміших українців, відомий літературознавцям як автор низки публіцистичних і наукових статей та прозових творів не тільки українською мовою, але і польською та німецькою. Серед польськомовної спадщини бібліографи налічують над 1100 статей. Тематика – найрізноманітніша. Від політичної хронічки з Галичини, до наукових розвідок та політичної публіцистики. Статті були опубліковані в період з 1877 по 1897 рік у львівських, краківських, варшавських та петербурзьких виданнях: «Praca», «Prawda», «Przegląd Społeczny», «Głos», «Przegląd Tygodniowy», «Ateneum», петербурзький «Kraj», «Kurjer Lwowski», «Kurjer Warszawski»,  «Wisła», «Lud», «Kwartalnik Historyczny».
Статті польською мовою не увійшли в офіційний «канон», виданий у радянський період. Невелика кількість літературознавчих статей була надрукована у 70-х рр. ХХ століття у Польщі.
Лише через 100 років після смерті Івана Франка побачив світ цей перший том першого видання його польськомовних статей під назвою «IWAN FRANKO. SZKICE O LITERATURZE». Упорядники статей Іван Матковський – доктор філософії та Ігор Розлуцький – науковець Дрогобицького державного педагогічного університету. Видання підготоване у співпраці з Об’єднанням вчителів-полоністів України (керівник Адам Хлопик). Цей перший том видання профінансовано Інститутом Книжки (Польща) завдяки неймовірній прихильності до культури Галичини екс-директора польської інституції Ґжеґожа Ґаудена.

 

franko-zaproshennja
Книга готувалось під опікою українських та польських літературознавців на чолі з професором Миколою Жулинським. У гроні працювали проф. Євген Нахлік, директор Інституту Івана Франка НАН України, проф. Ігор Набитович, відомий науковець в Україні та Польщі, Олександра Кравченко, завідувач кафедри світової літератури ДДПУ ім. Івана Франка та ін. Автор передмови проф. Ростислав Радишевський, член-кореспондент НАН України.
До першого тому увійшло 40 статей, які розкривають погляди Івана Франка на історію розвитку української літератури, творчість її видатних постатей – Тараса Шевченка, Омеляна Огоновського, Антонія Могильницького, взаємини української та польської літератур, а також вплив останньої на український літературний процес. Цікаво також те, як Іван Франко оцінював творчість Адама Міцкевича, Юліуша Словацького, Болеслава Пруса чи Северина Гощинського.

ВИДАННЯ ПРЕЗЕНТУВАТИМУТЬ:
УПОРЯДНИКИ – Іван МАТКОВСЬКИЙ та Ігор РОЗЛУЦЬКИЙ,
Члени Редакційної Ради: проф. Ростислав РАДИШЕВСЬКИЙ – автор передмови до видання, член-кореспондент НАН України та проф. Євген НАХЛІК – директор Інституту Івана Франка НАН України. Спеціальний гість заходу ҐЖЕГОЖ ҐАУДЕН.КоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ