В Україні є альтернатива 8 березня і 1 та 9 травня, – історик

У нашому календарі – достатньо світських та релігійних свят, якими можна замінити комуністичні радянські. Тож скасування додаткових вихідних українцям боятися не варто. У цьому переконаний львівський історик Іван Сварник.


“Жіночий день можна ототожнити із Днем матері, який святкувався в Галичині. А замість 9 травня вшановувати всіх загиблих у війні 8 травня. Окрім цього, у радянський час Різдво і Великдень не були вихідними. Це свята, які до нас увійшли лише з часу Незалежності, ” – каже Іван Сварник.

 
Щодо 1 травня, то його спершу відзначали 1886 року у Чикаго. “Власне, це не було свято, а акція протесту робітників, аби запровадити 8-ми годинний робочий день. Демонстранти були налаштовані агресивно, навіть дійшло до сутичок із поліцією. І з 1890 року для вшанування робітників Чикаго було вирішено оголосити днем пам’яті робітників Америки. А згодом цей день назвали Днем солідарності трудящих. На Галичині його почали святкувати швидше, аніж в Російській Імперії, – з 1890 року. І в збірнику історії Львова є кілька документів про збройні сутички з поліцією на вулицях Львова. В СРСР це свято модифікувалося і 1 травня по всьому радянському Союзу відбувалися величезні демонстрації. Спочатку це було добровільно, а вже потім всіх примусово примушували брати участь у цих демонстраціях, за непослух було покарання,” – розповідає Іван Сварник.

 
Скасувати ці свята можна будь-коли, якщо на це є політична воля. Адже елементом, який продовжує існування пережитків минулого, є людська свідомість, – впевнений історик. “Якщо, наприклад, дитина бачить, що наші предки воювали проти комуністів у лавах УПА, а з іншого боку – що кладуть квіти на могили радянських солдатів, енкаведистів тощо, то це призводить до роздвоєння свідомості і непевності того, що вона живе в Україні. Дитина не розуміє, які цінності є для народу пріоритетними. Але, наприклад, вшанувати жінок і бути солідарними з трудящими – це не означає, що ми підтримуємо комуністів. Це дві різні речі”, – говорить історик.

 
Нагадаємо, Український інститут національної пам’яті підготував законопроект про скасування в Україні державних свят 8 березня, 1 і 9 травня. Якщо законопроект буде прийнятий то кількість вихідних зменшиться з 11 до 9. Директор Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає, що в Україні потрібно скасувати свята радянського періоду — 1 та 2 травня, а також вихідний 9 травня перенести на день раніше, на 8 травня (День пам’яті та примирення). Окрім того, в Інституті національної пам’яті пропонують скасувати перенесення вихідних днів на понеділок, окрім Нового Року, Різдва та Великодня. Додамо, що законопроект вже готовий та незабаром має бути виставлений на громадське обговорення.

 
Інна ТУЧАК


КоментаріНапишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *СХОЖІ НОВИНИ